Matrix 1

The Matrix
VİP
Hata Bildir ×

Film Bilgileri
2 yıl önce eklendi
Matrix 1
1.578 izlenme
IMDb: 8.7
Matrix 1 izle 1999 yılında vizyona giren konusu ve youtube fragmanı ile dikkat çeken filmi Türkçe Altyazılı ve Dublaj Full HD izle.

Matrix 1 Filminin Konusu ve Özeti

Matrix 1, Matrix serisinin ilk filmidir. Film, yaşadığı dünyanın beynindeki bir simülasyon olduğunu öğrenen ve gerçek kişiliğini bulmaya çalışan Thomas Anderson adındaki adamın hikayesini anlatmaktadır. Thomas Anderson bir şirkette çalışan ve Neo takma adı ile Matrix’i araştıran biridir. Sonradan tanıştığı Trinity ve Morpheus ile yaşadığı dünyanın simülasyon olduğunu öğrenir ve buradan çıkmaya çalışır. Neo bu andan itibaren kendinin gerçekte kim olduğunu ve gelecek için önemini anlamaya çalışmaya başlar. Film gelişmiş teknolojilerin ve yapay zekanın oldukça gelişmiş olduğu bir dönemde geçmektedir. Filmde inanları enerji kaynağı olarak kullanan makinelerin insanları uyutup beyinlerini Matrix programı ile meşgul ettiğini öğreniriz.

Matrix 1 Filminin Oyuncuları ve Karakterleri

  • Keanu Reeves- Neo, Thomas Anderson
Neo, karakteri uyandıktan sonra insan ırkının geleceği için önemli olan seçilmiş kişidir. Neo karakterini Keanu Reeves canlandırmaktadır. Neo, filmde önceleri seçilmiş kişi olduğu konusunda emin olmasa da sonra tamamen uyandıktan sonra seçilmiş kişi olarak sorumluluk almaya başlar.
  • Laurence Fishburne- Morpheus
Morpheus, insan ırkını geleceği için çalışmaktadır. Ve Neo’nun uyanması ve seçilmiş kişi olarak sorumluk alması konusunda liderlik yapar. Morpheus karakterini Laurence Fishburne tarafından canlandırılmaktadır.
  • Carrie Anne Moss- Trinity
Trinity, makinelere karşı savaşta Morphues’in ekibinde yer almaktadır. Ve kehanete göre seçilmiş kişiye yani Neo’ya aşık olacak olan kişidir.
  • Hugo Weaving- Ajan Smith
Ajan Smith, makinelerdendir. Neo’nun makinelere karşı açtığı savaşta Neo ile savaşmıştır. Ajan Smith karakterini Hugo Weaving canlandırmıştır.

Matrix Filmi ile İlgili Merak Edilenler

Matrix serisinin ilk filmi Wachowski kardeşler tarafından yönetilmiştir. Film vizyona girdiği tarihte sinema filmleri için oldukça yaratıcı ve farklı bir yapım olmuştur. Film vizyona girdiği 1999 yılında 466 milyon dolardan fazla hasılat elde etmiştir. Film için ayrılan bütçe ise 63 milyon dolardır. Film günümüzde de oldukça sevilen klasik filmlerden olmuştur. 3 tane daha devam filmi olan film IMDB’de 8,7 puan almıştır. Devam filmlerinden bazıları özellikle son filmi çok sevilmese de Matrix 1 günümüze kadar ulaşmış bir klasiktir. Matrix 1 izle konusunu anlattığımız makalede ayrıcı şunuda belirtmek de fayda var; Matrix serisi toplamda 4 seriden oluşmaktadır. Matrix 1 1999 yılında Matrix 2 Reoladed ve Matrix 3 Revolutions 2003 yılında vizyona girerken Matrix 4 Resurrections filmi ise 2021 yılında vizyona girmiştir.
Yapım Yılı:
Ülke:
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
Serinin Diğer Filmleri
Matrix 3
6.7 2003
Matrix 2
7.2 2003
Son Yorumlar
Can, 12 ay
Kütür kütür kesmişler filmi
Anonim, 1 yıl
Devamı olucak herhalde . Çok beğendim. Üzerinde yaşanılan vatan ve insanların nasıl yaşadıklarını ve yaşanması gereken olguyu. İzledim. Malesef başa gelen haksızlık yapmak zorunda imiş gibi, yaşıyoruz. Aslında Tam ve tüm dünya da da böyle degilmidir. Olması gereken ve yapılması gerekenleri nedense hep filmlerde izliyoruz. Neyse bu dünya kimseye kalmıcak...... herkes bir gün ölüp gidicek........
Anonim, 1 yıl
Güzel filmdi
Kaccuka, 1 yıl
Güzel de keşke 2 saatlik falan olsaydı bi yerden sonra ka sarıyor ne olduğu belli değil
𝘮𝘪𝘵𝘴𝘶𝘩𝘢𝘮𝘢𝘭𝘧𝘰𝘺, 2 yıl
𝖡𝗂𝗓 𝗌𝖾𝗏𝗂𝗅𝗆𝖾𝗒𝖾𝗇 𝖣𝗋𝖺𝖼𝗈'𝗇𝗎𝗇 𝗍𝖺𝗋𝖺𝖿𝗂𝗇𝖽𝖺𝗒𝗂𝗓...𝘋𝘶𝘮𝘣𝘭𝘦𝘥𝘰𝘳𝘦'𝘶 𝘰 𝘰𝘭𝘥𝘶𝘳𝘮𝘦𝘥𝘪, 𝘔𝘦𝘭𝘦𝘻 𝘗𝘳𝘦𝘯𝘴 𝘚𝘯𝘢𝘱𝘦'𝘺𝘵𝘪! 𝖮𝗅𝗎𝗆𝗒𝗂𝗒𝖾𝗇 𝗈𝗅𝗆𝖺𝗒𝗂 𝗈 𝗂𝗌𝗍𝖾𝗆𝖾𝖽𝗂..! 𝖬𝖺𝗅𝖿𝗈𝗒 𝗄𝗈𝗍𝗎 𝖼𝗈𝖼𝗎𝗄𝗍𝗎 𝖽𝖾𝗀𝗂𝗅 𝗆𝗂?𝖡𝖺𝗌𝗄𝖺𝗅𝖺𝗋𝗂𝗇𝗂 𝗎𝗓𝖾𝗋𝖾𝗄 𝗆𝗎𝗍𝗅𝗎 𝗈𝗅𝗎𝗒𝗈𝗋𝖽𝗎! 𝖥𝖨𝖫𝖬𝖨 𝖨𝖹𝖫𝖤𝖸𝖨𝖭 𝖣𝖤 𝖬𝖴𝖳𝖫𝖴 𝖬𝖴 𝖦𝖮𝖱𝖤𝖫𝖨𝖬!?