Gün Doğmadan

Before Sunrise
VİP
Hata Bildir ×

Film Bilgileri
1 yıl önce eklendi
Gün Doğmadan
2.934 izlenme
IMDb: 8.1
Gün Doğmadan izle, konusu ve ekşi yorumları ile dikkat çeken Before Sunsire serisi filmini Türkçe Dublaj Full HD izleyebilirsiniz.

Gün Doğmadan Filminin Konusu ve Özeti

1995 yapımı olan bir Gün Doğmadan filminin yönetmenin kendi hayatındaki olaylara dayanıyor. Yönetmenin kendi geçirdiği geceye dayanarak bu filmi çektiği biliniyor. Filmin yönetmeni Richard Linklater. Bir trende yolları kesişen iki gencin, bir gece boyunca sürecek olan tutkulu aşkını anlatıyor. Fransa’da yüksek lisans öğrenimi gören Celin’e ve Jesse ile birlikte Viyada Budapeşte treninde tesadüfü olarak tanışırlar. Jesse’nin parası yoktur, bu nedenle Celine’ye diğer gün uçağı olduğunu, parası olmadığından caddelerde dolaşacağını söyler. Celine’ye kendisine eşlik etmesini söyler. Ardından trenden inerler ve beraber on dört saat boyunca unutulmayacak şeyler yaşarla. Bu kısa süreli tutkulu aşk ile hayatlarında asla unutamayacakları bir gün geçirirler. Gün Doğmadan filmi, yönetmenin Philadelphia’da bir kadınla tanıştığı, bu kadınla gece boyu beraber vakit geçirdiği, uzun süre yollarda yürüdüğü, filmi çekme fikrinin de bu sayede oluştuğunu söylemiştir. Bu kadının adı Amy’dir.

Gün Doğmadan Filminin Oyuncu Kadrosu

Celine’yi canlandıran oyuncu Julie Delpy, Jesse’yi canlandıran oyuncu ise Ethan Hawke’dir. Yönetmen Richard Linklater kendi hayatındaki bir geceden esinlenerek bu filmi çekmiştir. Yönetmen bir gün Philadelphia da bir gece yaşar. Bu gecede ona bir kadın eşlik eder. Bu kadınla birlikte saatler boyunca caddeleri dolaşırlar. Yönetmen bu olaydan etkilenir ve onu filme çevirmeye karar verir. Bu filmdeki Celine’yi canlandıran kişinin gerçek ismi Amy’dir. Yönetmen bunu itiraz eder. Fakat Amy’nin trafik kazasında öldüğü bilgisi daha sonra taraflarına ulaşır. Yönetmen filmin çok ses getirmesinden sonra 9 yıl sonra devam filmi çekmiştir. Çekilen bu devam filmi de büyük bir hasılat elde etmiştir.

Gün Doğmadan Filminin IMDB Puanı

Gün Doğmadan filmi ile ilgili bir çok film çekildi fakat hiç biri Richard Linklater’in yarattığı gibi aynı etkiyi göstermedi. 9 yıl sonra çekilen Gece Yarısından Önce’den bahsediyoruz. Bu film çekildikten sonra, kısa süreede büyük ilgi uyandırmış ve devamında peşinden benzerler çekilmeye çalışılmıştır. Hiç biri ilk çekildiğindeki izlenimi yaratmamıştır. Bu yüzden de yönetmen 9 yıl sonra, aynı temada bir filmde daha çekmiştir. Bu filmde oldukça ses getirmiş, yüklü bir hasılat kazanılmıştır. Bu filmi yönetmen, 15 gün gibi kısa bir zaman içinde çekmiştir. Filmin IMDB puanı da tatmin edici olsa da, filmin ödülleri çok fazla değildir. Bunun sebebi filmde hatalı çekimlerin olmasıdır. Filmdeki çekim hataları filmin puanını düşürmüştür. Buna rağmen film oldukça rağbet görmüş ve bir çok kişi tarafından izlenmiştir.
Yönetmen:
Yapım Yılı:
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
Son Yorumlar
Can, 11 ay
Kütür kütür kesmişler filmi
Anonim, 1 yıl
Devamı olucak herhalde . Çok beğendim. Üzerinde yaşanılan vatan ve insanların nasıl yaşadıklarını ve yaşanması gereken olguyu. İzledim. Malesef başa gelen haksızlık yapmak zorunda imiş gibi, yaşıyoruz. Aslında Tam ve tüm dünya da da böyle degilmidir. Olması gereken ve yapılması gerekenleri nedense hep filmlerde izliyoruz. Neyse bu dünya kimseye kalmıcak...... herkes bir gün ölüp gidicek........
Anonim, 1 yıl
Güzel filmdi
Kaccuka, 1 yıl
Güzel de keşke 2 saatlik falan olsaydı bi yerden sonra ka sarıyor ne olduğu belli değil
𝘮𝘪𝘵𝘴𝘶𝘩𝘢𝘮𝘢𝘭𝘧𝘰𝘺, 1 yıl
𝖡𝗂𝗓 𝗌𝖾𝗏𝗂𝗅𝗆𝖾𝗒𝖾𝗇 𝖣𝗋𝖺𝖼𝗈'𝗇𝗎𝗇 𝗍𝖺𝗋𝖺𝖿𝗂𝗇𝖽𝖺𝗒𝗂𝗓...𝘋𝘶𝘮𝘣𝘭𝘦𝘥𝘰𝘳𝘦'𝘶 𝘰 𝘰𝘭𝘥𝘶𝘳𝘮𝘦𝘥𝘪, 𝘔𝘦𝘭𝘦𝘻 𝘗𝘳𝘦𝘯𝘴 𝘚𝘯𝘢𝘱𝘦'𝘺𝘵𝘪! 𝖮𝗅𝗎𝗆𝗒𝗂𝗒𝖾𝗇 𝗈𝗅𝗆𝖺𝗒𝗂 𝗈 𝗂𝗌𝗍𝖾𝗆𝖾𝖽𝗂..! 𝖬𝖺𝗅𝖿𝗈𝗒 𝗄𝗈𝗍𝗎 𝖼𝗈𝖼𝗎𝗄𝗍𝗎 𝖽𝖾𝗀𝗂𝗅 𝗆𝗂?𝖡𝖺𝗌𝗄𝖺𝗅𝖺𝗋𝗂𝗇𝗂 𝗎𝗓𝖾𝗋𝖾𝗄 𝗆𝗎𝗍𝗅𝗎 𝗈𝗅𝗎𝗒𝗈𝗋𝖽𝗎! 𝖥𝖨𝖫𝖬𝖨 𝖨𝖹𝖫𝖤𝖸𝖨𝖭 𝖣𝖤 𝖬𝖴𝖳𝖫𝖴 𝖬𝖴 𝖦𝖮𝖱𝖤𝖫𝖨𝖬!?